Oral Diagnoz ve Radyoloji

Oral diagnoz ve radyoloji; Diş hekiminin kapsamlı muayenesini içerir.

  • Genel sağlık durumunuz ile varsa sürekli kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgi alınır.

  • Genel ağız muayeneniz yapılır.

  • Tedaviden beklentileriniz değerlendirilir.

  • Teşhis amaçlı röntgen tetkiki istenebilir.

Oral diagnoz sadece diş hekimliği değil, sistemik hastalıklar açısından da çok önem taşır. Öyle ki ağız içi ve ağız dışı bazı bulgular, bir takım sistemik hastalıkların habercisi olabilir.

İyi ve doğru bir dental tedavi, ancak doğru bir teşhis ile mümkün olur. Diş hekimliğinde teşhis, “oral diagnoz” adını alır ve “ağız içi ve ağız dışındaki tüm problemleri belirlemek ve aralarındaki farkı ayırt etmek için bilimsel bilgileri kullanma  sanatı” olarak tarif edilebilir.

Hangi görüntüleme yöntemlerini kullanıyoruz?

Panoramik Film: Üst ve alt diş kavisleri ile komşu doku ve oluşumların tek bir film üzerinde görüntülendiği film çekim tekniğidir.Tedavi planlamasında, verdiği genel görünüm ve detaylarla hekime bilgi sağlar. Sinüslerin incelenmesi için de kullanılır.

Periapikal Film: Ağız içinden çekilen ilgili dişlerin birebir boyutta en yakın görüntüsünü veren küçük film çeşididir. İlgili diş grubu ve çene kemiğinin detay görüntüsünü verir.

Bite-Wing Filmi (Isırtma Radyografisi): Özellikle dişlerin komşu dişler ile aralarında oluşmuş çürüklerin tespiti için kullanılır.

El Bilek Radyografisi: Ortodontik tedavi planlamasında çocuk hastaların kemik yaşını tespit etmek için kullanılır.

Sefalometrik Film: Özellikle ortodontik tedavi planlamasında kullanılır, alt ve üst çeneler ile dişlerin kafa tabanı ve diğer oluşumlarla ilişkisini gösterir.

TME Filmi: Temporomandibular eklem (alt çene eklemi) hareketlerinin ve buna bağlı sorunların tespiti için kullanılır.

Oklüzal Film: Dişlerin yatay yöndeki pozisyonlarının tespiti, çene kemiği suturlarının incelenmesi veya tükürük bezi ve kanallarının incelenmesi için kullanılır.

Dental Volumetrik Tomografi: Çene tümörleri, implant planlama, gömülü dişler, hava yolu ölçümü (uyku apnesi) için kullanılır. 2 boyutlu ve kesitsel olarak çene yüz bölgesinin analizini sağlar.

Radyoloji kliniğimizde hastalarımıza Uluslararası Radyasyondan Korunma Cemiyeti ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu standartlarına uygun korunma yöntemleri uygulanır.

Tüm radyografi cihazlarımız bu kurumlardan ruhsatlandırılmıştır ve rutin kontroller yapılmaktadır.

Bizimle İletişime Geçin

Telefon
0216 388 90 90 | İstanbul
0372 615 36 81 | Zonguldak
Email
iletisim@ogutdis.com.tr

Randevu Al

Size ulaşmamız için gerekli iletişim bilgilerinizi ve randevu tarihinizi belirledikten sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak Öğüt Diş Polikliniğinden randevunuzu online olarak alabilirsiniz.