Pedodonti

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ara bilim dalıdır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hemde çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyolojik muayeneye geçilir. Pedodontistler süt ve sürekli dişleri çürük ve periodental hastalıklardan gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunlar ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerinin uygulanması olarak sayılabilir.

Süt ve Sürekli Dişler

Süt dişlerimiz sanıldığından daha uzun süre ağızda kalması gerekebilir. Bu nedenle süt dişlerin sağlığına özen gösterilmeli ve alttan gelecek sürekli dişler için en uygun şekilde tedavi edilmelidir.

Fissür Örtücüler

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar,yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşmaktadır.Çürük temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler,dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak,besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır.Klinik uyulamalar sonrasında çürük oluşumunun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Florür Uygulamaları

Koruyucu dişhekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri,sağlıklı bireylerde ,çürüğe yatkın bireylerde,dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde,özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir.Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Bizimle İletişime Geçin

Telefon
0216 388 90 90 | İstanbul
0372 615 36 81 | Zonguldak
Email
iletisim@ogutdis.com.tr

Randevu Al

Size ulaşmamız için gerekli iletişim bilgilerinizi ve randevu tarihinizi belirledikten sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak Öğüt Diş Polikliniğinden randevunuzu online olarak alabilirsiniz.