Periodontoloji

Diş eti iltihabı nedir?

Periodontitis ya da halk arasında bilinen adı ile ‘piyore’ dişleri saran kemik ve diş eti iltihabıdır.Dişler ağız içinde görebildiğimiz kuron kısmı ve çene içine gömülmüş “kök” ten oluşmuştur.Kökler kemik içinde ince lifler yardımı ile tutunmaktadır.Bunun yanında çene kemiğinin iç yüzünü saran pembe diş eti de dişin boyun kısmına yapışır. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen diş etinin değil,kemik dokuyu da etkileyeceğinden kontrol altına alınmayan bir diş eti rahatsızlığı sonuçta çürüksüz dişlerin sallanmasına ve çekilmesine neden olacaktır. “Dental plak” da denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler diş etlerinde iltihaba yol açar. Diş eti hastalığının bu erken dönemine “gingivitis” denir.

Diş eti hastalığının belirtileri

  • Diş eti hastalıklarının ilk ve  en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz.

  • Diş etlerinde şişmeler,kızarmalar oluyorsa,

  • Diş etlerinde çekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet oluşuyorsa,

  • Dişeti kenarlarında veya dişler arasında,diştaşlarına bağlı olarak oluşan siyah alanlar görülüyorsa,

  • Diş ile diş eti arasından iltihap geliyorsa,

  • Dişlerde sallanmalar,uzamalar ve dişler arasında açılmalar oluyorsa ,

  • Ağızda sürekli bir kötü koku ve kötü bir tat hissi var ise geç kalmadan bir diş hekimine muayene olunması gerekir.

Diş taşı ve plak

Diştaşı, tükürük içinde bulunan kalsiyumun dental plak ile birleşip sertleşerek dişler üzerine yapışması halidir.En sık alt ön dişlerin arka yüzeyinde birikir. Bir kez oluşması halinde ancak diş hekimi tarafından temizlenebilir.Diş taşı oluşumunu önleyici özelliği olan diş macunları oluşmuş taşları ortadan kaldıramaz.Bir kalınlığa ulaşmadan görülemez.Yoğun olarak dişlerin araları ve diş eti-diş sınırında birikir.Bu tabakanın oluşumu engellenemez, ancak her gün düzenli, dikkatli ve yeterli diş fırçalamak ile diş ve diş etlerine zarar verecek miktarda birikmesi önlenir.Diş araları gibi fırçanın ulaşamadığı bölgelerdeki plak, diş ipi ile temizlenmelidir.

Bizimle İletişime Geçin

Telefon
0216 388 90 90 | İstanbul
0372 615 36 81 | Zonguldak
Email
iletisim@ogutdis.com.tr

Randevu Al

Size ulaşmamız için gerekli iletişim bilgilerinizi ve randevu tarihinizi belirledikten sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak Öğüt Diş Polikliniğinden randevunuzu online olarak alabilirsiniz.