Protetik Tedavi

Protez bilimi, ağızdaki dişlerin ve dokuların sağlığının, estetiğinin ve rahatlılığının korunmasını, bozulan doğal diş yapısı üzerine veya eksilen dişlerin yerine, uygun materyaller kullanarak yapılan çeşitli diş protezleri ile kaybolan fonksiyonun, estetiğinin, rahatlığın tekrar kazanılmasını sağlayan bilim dalıdır.

Total Protezler, Parsiyel Protezler

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümünün daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlere insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril yada diş hekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Diş hekimliğinde son dönemde gelişsen zirkonyum gibi materyaller bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Gövde ve dayanak yoluyla doğal dişler üzerine gelen çiğneme basınçlarının periodonsiyum (dişi çevreleyen dokular) ve alveol kemiği (diş mevcudiyetinde dişi çevreleyen kemik) aracılığıyla çene kemiğine ileten protezdir. Dişsiz boşluğun aşırı uzun olmadığı ve de boşluğun her iki tarafındaki dişlerin sağlıklı olduğu durumlarda uygulanır.

Protez (damak) bir çok diş eksikliği mevcut olduğu durumda çözüm olarak implant ya da sabit köprü protezleri yapılamıyorsa kullanılan takıp çıkartılabilen bir uygulamadır. Bu protez ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi, dişlere yapılan kuronlara iç tarafa gizlenen hassas tutucular ile de tutturularak daha estetik bir görüntüye kavuşturulabilirler.

Bu eksiklikleri doldurmak için günümüzde bir çok yöntem vardır. Bunlardan en doğru olanı diş eksikliklerinin konumu, sayısı, diğer dokuların durumu ve genel sağlık durumunuz göz önüne alınarak diş hekiminiz tarafından seçilir.

İmplant Destekli Protezler

Diş eksikliklerinin olduğu durumlarda bu boşluklara diş işlevi görebilecek en uygun materyal olan implantlar yerleştirebilinir. Bu implantların sayısı boşluk olan alanın genişliğine veya yapılacak protezin çeşidine bağlı olarak değişebilir. İmplant üstü kron ve köprüler gerçekleştirebildiği gibi implant destekli parsiyel veya total protezler de yapmak mümkündür. Doktorunuz genel sağlık durumunuzu ve ağız içi dokularınızı değerlendirip sizin için en uygun tedaviyi sizinle paylaşacaktır.

Bizimle İletişime Geçin

Telefon
0216 388 90 90 | İstanbul
0372 615 36 81 | Zonguldak
Email
iletisim@ogutdis.com.tr

Randevu Al

Size ulaşmamız için gerekli iletişim bilgilerinizi ve randevu tarihinizi belirledikten sonra “Randevu Al” butonuna tıklayarak Öğüt Diş Polikliniğinden randevunuzu online olarak alabilirsiniz.